Těšíte se celé těhotenství a představujete si jaké to bude, až se vaše miminko narodí. Plní očekávání a radosti toho, až to klubíčko štěstí budete držet v náručí a užívat si v klidu společně každou minutku.
Často se ale mohou objevit momenty, které vás rozhodí a vy můžete začít pochybovat, jestli to co děláte, zajistí pohodu, dostatečný příjem potravy a správný vývoj a celkovou spokojenost miminka, ale i vaši. Mezi ně nejčastěji patří:
Chcete být tou nejlepší matkou svému děťátku, už v těhotenství dbáte na jeho i svoje zdraví. Příměřeně se hýbete, snažíte se jíst zdravěji, odpočíváte a připravujete se pomalu na blížící se porod.
Období po porodu pak nějak dopadne. Ona mi intuice poradí – je přece přirozené být matkou. Ale ono je to spíš naopak. Porod je automatickou, intuitivní záležitostí, kdežto péče o dítě je získanou dovedností.
Představte si, že byste:
… já teď budu chodit / chodím do porodnice na předporodní kurz… To je dobře! Ale tam vás budou připravovat na to, ja to u nich v porodnici chodí jaké tam nabízejí možnosti okolo porodu a také vás připraví na to, jak poznat, že je čas jet do porodnice, co si tam sebou vzít apod. Poporodní pěči se ale tyto kurzy věnují minimálně nebo vůbec.
… já to zvládnu sama! Ano, taky jsem si to před svým prvním porodem myslela. Pak jsem byla překvapená, že v porodnici se nám na kojení věnovali přesně 5 minut a to hromadně a na chodbě. A když jsem se pak ptala individuálně sester, tak mi každá radila něco jiného, často přesný opak. Miminka jsme musely nosit a zvedat jen v zavinovačce…
Po příchodu domů mě pěkně zaskočil jakýsi smutek, strach a nejistota co a jak s miminkem dělat, aby bylo v pořádku… Pak se pediatričce nelíbila váha. Přiložili mi malou nějak k prsu, takže v poradně se napila relativně dost, ale doma jsem zase nevěděla jak na to. Po pár dnech jsem dostala zánět prsu. V horečkách a bolestech nešťastná s brečicím miminkem, jsem hodně brečela. Poslouchala jsem rady pediatry, pak názory manžela, mojí mamky a každý říkal něco jiného a já byla zoufalá. Připadala jsem si jako neschopná matka.
Když už jsem nevěděla kudy kam, zavolala jsem laktační poradkyni. Přijela opakovaně, vše mi vysvětlila ukázala a hlavně mě uklidnila a mně se konečně ulevilo a začala jsem vše zvládat lépe. Kdybych ale ty informace měla dřív, ušetřila bych si spoustu stresů a nervů.
ABYSTE SI NEMUSELY ŘÍKAT TO STEJNÍ, TAK JSEM PRO VÁS VYTVOŘILA KURZ SPOKOJENÉ ŠESTINEDĚLÍ!
Soňa K. (maminka 3 letého syna): Ty jo, takový kurz by se fakt hodil. Všichni tě připravujou na porod, přitom tam toho zas tak moc neovlivníš, ale tohle je podle mě mnohem důležitější.
Aneta K. (maminka 4 týdenní holčičky): Kdybych věděla, že můžou být takové problémy s kojením, kterým se dalo předejít, informovala bych se dopředu. Protože teď je to psychicky tak náročný…
Jedinečný komplexní 4 týdenní praktický online kurz, který vás připraví na období po porodu. Dá vám tolik potřebnou jistotu a klid. Takže si budete moci své dni s miminkem skutečně užívat.
A kdo vás kurzem povede?
Petra Kamlarová, maminka dvou dětí a zakladatelka projektu Spokojená maminka.
Po porodu jsem sama zažila jak obrovskou pomocí je to, když máte někoho, kdo vám poradí, pomůže s kojením a péčí o dítě, a k tomu všemu vás psychicky podpoří. Rozhodla jsem se, že i já budu podporovat ženy po porodu, a provedu je tímto novým, často náročným obdobím. Od roku 2012 pomáhám maminkám jako laktační poradkyně.
Mám dar naslouchat a vcítit se do každé jednotlivé situace.
Je pro mě důležité společně s Vámi najít řešení a podpořit Vás!
Veronika Š.: Moc Vám za včerejšek děkuji, ani nevíte jak mi to psychicky pomohlo. Nevím, zda jste spíš psycholožka nebo laktační poradkyně 🙂
Lucie B.: Jste taková moje online vrba, rádkyně, na kterou se vždy jako maminka v nesnázích, moc ráda obracím.
Pro tyto strategie péče o novorozence u mě návody nenajdete!
V členské sekci, je kurz rozdělen do 4 témat. Pro každé téma zde pak najdete několik předtočených videí. Každý týden se vám zpřístupní jedno téma se všemi videi, které si můžete procházet svým tempem. K videím budete mít přístup 6 měsíců.
Přece jen porodem vše začíná a tak je dobré si zjistit, jaké možnosti porodu jsou a co který obnáší. Na co máte při a po porodu v porodnici nárok a co můžete odmítnout. Jak pečovat o tělo i duši po porodu – ať už klasickém nebo sekcí. Tělo ani psychika nejsou po porodu jako před otěhotněním. Jak jíst, jak se hýbat, co naopak nedělat.
Vše o kojení, co budete prakticky potřebovat. Žádné velké teorie, o těch bych mohla mluvit hodiny 🙂, ale praktické dovednosti, které vám pomohou si kojení užívat. Také se dozvíte, jak předejít případným problémům, protože problémy s kojením vedou k největší frustraci při péči o miminko.
Každodenní situace a potřeby miminka, které musíte řešit. Zvedání, pokládání, koupání… Tak jak to dělat správně? Porozumění spánku miminka. Budete vědět jak úzce souvisí s kojením.
Jak si zajistit péči o domácnost v prvních dnech po porodu, aby to nebyl stres. Jak zvládnout sourozeneckou žárlivost, pokud už je v rodině starší sourozenec.
S možností praktického procvičení, názorných ukázek, objasnění nejasností a prostoru k zodpovězení otázek. Při skupinové konzultaci můžete objevit i témata, která by vás třeba ani nenapadla.
Proto budete mít možnost cokoliv sdílet v uzavřené skupině na facebooku, kde budou jen další ženy z kurzu a já. Budu podporovat respektující komunikaci a podporu. Sdílený problém, je poloviční problém a sdílená radost je dvojnásobná radost.
Souhrn nejdůležitějších informací pro nastartování úspěšného kojení na 1 stránce PDF, abyste si ji mohla s sebou jednoduše zabalit do tašky do porodnice.
Videonávody na 3 základní nosící úvazy, plus informace k tomu jaký šátek pořídit.
Naučím vás, jak masírovat svoje miminko od narození. V pohodlí vašeho domova. Videokurz.
Téma nechám na vás, na tom co ta situace přinese. Ať už to bude jen ujištění v handlingu, kontrola kojení, sdílení nejistoty, pochybností nebo strachu. Pro toto vše tu budu pro vás. 🙂
Lucie B.: Po prvním porodu se mi tvořilo velké množství mléka. Byla jsem bezradná a v začarovaném kruhu kojení – odstřikávání – kojení a následné bolesti plných prsou, strach z možného zánětu a příp. ukončení kojení. Hledala jsem všemi směry: laktační poradkyně v porodnici, laktační poradkyně přidělená na konzultace v době šestinedělí, Laktační liga… Až paní Kamlarová mi svým empatickým přístupem a zájmem pomohla, velice lidským a profesionálním přístupem. Nabídla spoustu zkušeností, rad a vlastních názorů.
Kdy je vhodné kurz abolovovat?
Ideální je si jím projít mezi 4. – 8. měsícem těhotenství.
V tuto dobu už si naplno uvědomujete těhotenství, ale máte ještě dostatek času získávat, zpracovávat a vyhodnocovat informace.
Je dobré procházet kurz i s partnerem?
Určitě je vhodné pozvat ke sledování partnera, či kohokoliv, kdo s vámi bude o miminko pečovat. Díky tomu budete mít stejné informace a budete tak na jedné lodi.
Ráda byste se kurzu zúčastnila ale jste již v 9. měsíci?
Nevadí – pár modulů ještě stihnete a zbytek můžete sledovat po porodu.
Stejně tak můžete do kurzu vstoupit i těsně po porodu – pravda modul porod už v ten moment nebude relevantní, ale zbytek určitě ano.
Pokud jste po porodu už delší dobu, zvažte zda by pro vás byl kurz přínosem.
Kdy dostanu přístup ke kurzu? Jelikož nyní probíhá teprve předprodej a kurz začíná až 13.listopadu, přístup do členské sekce dostanete 12.listopadu e-mailem.